Mongolia mbyll kufirin, Kina zgjat pushimet për të luftuar virusin - Bota Sot
Mongolia mbyll kufirin, Kina zgjat pushimet për të luftuar virusin

Azia

Mongolia mbyll kufirin, Kina zgjat pushimet për të luftuar virusin

Më: 27 janar 2020 Në ora: 22:15
Foto

Mongolia mbylli kufirin e saj të gjerë me Kinën, dhe Hong Kongu dhe Malajzia njoftuan se do të ndalojnë hyrjen e vizitorëve nga krahina kineze në qendër të shpërthimit pas një paralajmërimi nga zyrtarët mjekësorë se aftësia e virusit për t'u përhapur po rritet. Agjencitë e udhëtimit u urdhëruan të anullonin turne grupi në mbarë vendin, duke shtuar humbjet në rritje ekonomike, raporton AP.

Tregjet e aksioneve në të gjithë botën u ulën ndjeshëm të hënën ndërsa bllokimi në qytetet kineze pritej të ngecë udhëtimet, blerjet dhe bizneset për miliona njerëz. Megjithëse tregjet në pjesën më të madhe të Azisë, përfshirë Kinën, u mbyllën për Vitin e Ri Hënor, ato ranë më shumë se 2% në Japoni dhe në të gjithë Evropën. Wall Street pritej të binte hapur dhe çmimi ndërkombëtar i naftës ishte në një ulje të mprehtë 4%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat