Izraeli raporton vdekjen e parë nga koronavirusi, konfirmon 705 raste në total

Azia

Izraeli raporton vdekjen e parë nga koronavirusi, konfirmon 705 raste në total

Më: 20 mars 2020 Në ora: 23:44
Izrael

Izraeli raportoi të premten vdekjen e parë nga koronavirusi, një burrë 88-vjeçar që vuante nga sëmundjet e mëparshme.  

Ministria e Shëndetësisë tha në një deklaratë se ai ishte sjellë në spitalin Shaare Zedek në Jeruzalem rreth një javë më parë në gjendje të rëndë, raporton Reuters.  

Izraeli deri më tani ka raportuar 705 raste të koronavirusit, shumica e madhe me simptoma të buta. Rreth 10 pacientë janë në gjendje të rëndë dhe 15 janë rikuperuar plotësisht.  

Izraeli ishte një nga vendet e para që vendosi kufizime të rrepta të udhëtimit dhe të enjten Kryeministri Benjamin Netanyahu forcoi një politikë kombëtare qëndrimi në shtëpi, duke thënë se policia do të zbatojë kufizimet.  

Udhëzimet thanë që jo më shumë se 10 njerëz duhet të mblidhen në një vend dhe qeveria ka kërcënuar të vendosë urdhra bllokimi nëse njerëzit nuk respektojnë udhëzimet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat