Guvernatorja e Tokios u kërkon banorëve që të qëndrojnë në shtëpi pas rasteve të koronavirusit

Azia

Guvernatorja e Tokios u kërkon banorëve që të qëndrojnë në shtëpi pas rasteve të koronavirusit

Nga: E.B Më: 25 mars 2020 Në ora: 13:35
Guvernatorja e Tokios Yuriko Koike

Guvernatorja e Tokios Yuriko Koike u ka kërkuar banorëve në qytet të shmangin daljet këtë fundjavë, pasi qyteti raportoi një rritje në numrin e saj të rasteve me koronavirus.

Në një konferencë shtypi të mërkurën, Koike tha se tani është një "moment kritik" për të ndaluar ngritjen e shkallës së infeksionit. Banorët e Tokios këshillohen të punojnë nga shtëpia sa më shumë që të jetë e mundur, të shmangin kontaktet sociale dhe vendet e mbushura me njerëz dhe të përmbahen nga dalja natën për të zvogëluar rrezikun.

Organizatorët e ngjarjeve gjithashtu duhet të përmbahen nga mbajtja e ngjarjeve të mëdha, tha ajo.

Që nga e mërkura në mbrëmje me kohën lokale, Tokio raportoi 41 raste të reja të koronavirusit të ri, sipas Koike, raporton CNN, transmeton Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat