Mbyllen tempujt në Jerusalem

Azia

Mbyllen tempujt në Jerusalem

Më: 25 mars 2020 Në ora: 21:23
Jerusalem

Kisha e Varrit të Shenjtë në Jerusalem u mbyll sot për shkak të epidemisë koronavirus.

Vendimi u mor pas një takimi të policisë izraelite dhe administratës së kishës, në përputhje me masat kufizuese të qeverisë mbi koronavirusin, tha zyrtari i kishës Wadi Abu Nassar.

"Vendimi fillestar u mor për një javë, megjithëse askush nuk e di sa do të zgjasë kriza," tha Nassar.

Pashkët katolike janë më 12 prill dhe mijëra pelegrinë dhe turistë mund të priten në rrethana normale, por rrugët e Jerusalemit janë pothuajse plotësisht të shkreta këto ditë.

Ortodoksët festojnë Pashkën një javë më vonë, dhe Abu Nassar shpreson që autoritetet e kishës do të jenë në gjendje të bien dakord me autoritetet e shtetit për të lejuar një numër të kufizuar besimtarësh të marrin pjesë.

Masat kufizuese për kishën u futën një javë më parë kur priftërinjtë katolikë u urdh ëruan t'u jepnin bashkësinë besimtarëve.

Autoritetet lëshuan një urdhër për të mbyllur sinagogat dhe për të mbajtur lutje jashtë për deri në 10 njerëz.

Hebrenjtë ortodoksë u kërkuan të përmbahen nga lutjet masive në Murin e Vajtimit, dhe myslimanët shtynë lutjet masive në kompleksin e xhamisë Al-Aksa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat