Japonia heq gjendjen e jashtëzakonshme pas rënies në rastet e koronavirusit

Azia

Japonia heq gjendjen e jashtëzakonshme pas rënies në rastet e koronavirusit

Më: 25 maj 2020 Në ora: 18:22
Foto ilustrim

Kryeministri i Japonisë, Shinzō Abe, ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të vendit pas një rënie të dukshme të rasteve të reja të koronavirusit në Tokio dhe rajone të tjera të goditura fort që ende ishin subjekt i masës, shkruan TheGuardian.

Abe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Tokio dhe disa zona të tjera në 7 Prill përpara se ta zgjeronte shpejt atë në shkallë vendi. Pasi hoqi kufizimet në shumicën e zonave në fillim të këtij muaji, ai tha të hënën se infeksionet e reja ishin ngadalësuar sa duhet për të justifikuar një lehtësim të kufizimeve për bizneset, baret dhe restorantet në të gjithë vendin, duke shtuar se spitalet po mjekonin shumë më pak pacientë sesa në kulmin e shpërthimi.

Por ai u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë vigjilentë dhe të miratojnë një “mënyrë jetese të re” bazuar në shmangien e “tre Cs” - hapësirat e mbyllura dhe të mbushura me njerëz, dhe kontaktin e ngushtë njerëzor - për të parandaluar një valë të dytë të infeksioneve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat