Japonia do t’i paguajë njerëzit të vizitojnë vendin për të rritur turizmin pas krizës së coronavirusit - Bota Sot
Japonia do t’i paguajë njerëzit të vizitojnë vendin për të rritur turizmin pas krizës së coronavirusit

Azia

Japonia do t’i paguajë njerëzit të vizitojnë vendin për të rritur turizmin pas krizës së coronavirusit

Më: 27 maj 2020 Në ora: 17:01
Japonia

Një plan i ri i guximshëm do të subvencionojë udhëtimet për në Japoni, në përpjekje për të parë rritur përsëri numrin e turistëve pas pandemisë së coronavirusit.

Qeveria japoneze ka nisur një fushatë prej 18.2 miliardë dollarë që do të kompensojë kostot e udhëtimit për vizitorët.

Kreu i Agjencisë së Turizmit në Japoni, Hiroshi Tabata, tha se plani shpreson të tërheqë turistët duke subvencionuar gjysmën e shpenzimeve të tyre të udhëtimit.

Popullsia e Japonisë me 126 milionë u përball me 16.628 infeksione dhe 851 vdekje nga pandemia e coronavirusit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat