Projekt-ligji i sigurisë në Hong Kong, shpërthejnë protestat - Bota Sot
Projekt-ligji i sigurisë në Hong Kong, shpërthejnë protestat

Azia

Projekt-ligji i sigurisë në Hong Kong, shpërthejnë protestat

Më: 28 maj 2020 Në ora: 11:45
Foto

Parlamenti i Kinës ka mbështetur një ligj të ri të sigurisë për Hong Kong, i cili do ta bëjë atë një krim të minojë autoritetin e Pekinit në territor, raporton BBC.

Projekt-ligji - i cili tani kalon në udhëheqjen e lartë të Kinës - ka shkaktuar shqetësim të thellë në mesin e atyre që thonë se mund t'i jepte fund statusit unik të Hong Kong-ut.

Masa tashmë ka ngjallur një valë të re të protestës kundër kontinentit.

Përleshjet shpërthyen të mërkurën ndërsa parlamenti i Hong Kongut debatoi për një ligj tjetër të propozuar, i cili do ta bënte krim të mosrespektimi i himnit kombëtar kinez. Qindra njerëz u arrestuan në protesta për këtë dhe ligjin e sigurisë.

Siguria mbetet e lartë të enjten, pasi një debat i tensionuar në Këshillin Legjislativ vazhdon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat