​AP: Kina po përdorë kontroll të lindjes së detyruar mbi ujgurët dhe pakicat tjera - Bota Sot
​AP: Kina po përdorë kontroll të lindjes së detyruar mbi ujgurët dhe pakicat tjera

Azia

​AP: Kina po përdorë kontroll të lindjes së detyruar mbi ujgurët dhe pakicat tjera

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 17:46
Ilustrim

Qeveria kineze po merr masa drakoniane për të ulur nivelin e lindjeve midis ujgurëve dhe minoriteteve të tjera, si pjesë e një fushate gjithëpërfshirëse për të frenuar popullsinë e saj myslimane, madje edhe pasi inkurajon disa nga shumica e vendit Han të ketë më shumë fëmijë.

Ndërsa gratë kanë folur më parë për kontrollin e detyruar të lindjes, praktika është shumë më e përhapur dhe sistematike sesa dihej më parë, sipas një hetimi të AP bazuar në statistikat e qeverisë, dokumentet shtetërore dhe intervistat me 30 ish-të arrestuar, anëtarët e familjes dhe një ish-instruktor kampi që ishte në paraburgim.

Fushata gjatë katër vjetëve të fundit në rajonin e largët perëndimor të Xinjiang po çon në atë që disa ekspertë po e quajnë një formë të "gjenocidit demografik".

Shteti rregullisht u nënshtrohet grave minoritare në kontrolle shtatzënie, dhe detyron pajisjet intrauterine, sterilizimin dhe madje edhe abortin në qindra mijëra, tregojnë intervistat dhe të dhënat. Edhe pse përdorimi i IUD-ve dhe sterilizimi ka rënë në mbarë vendin, ajo po rritet ndjeshëm në Xinjiang.

Masat e kontrollit të popullsisë janë mbështetur nga paraburgimi masiv si një kërcënim dhe si një dënim për mosrespektim. Të kesh shumë fëmijë është një arsye kryesore që njerëzit dërgohen në kampe paraburgimi, gjetur AP, me prindërit e tre ose më shumë të grabitur nga familjet e tyre nëse nuk mund të paguajnë gjoba të mëdha.

Pasi që Gulnar Omirzakh, një kazake me origjinë kineze, kishte fëmijën e saj të tretë, qeveria urdhëroi që ajo të futej një IUD (një pajisje e vogël që vendoset në uterus). Dy vjet më vonë, në janar 2018, katër zyrtarë në kamuflazh ushtarak erdhën duke trokitur në derën e saj. Ata i dhanë Omirzakh tre ditë për të paguar një gjobë prej 2.685 dollarë për të pasur më shumë se dy fëmijë.

Nëse ajo nuk do të bënte këtë, ata paralajmëruan se ajo do të bashkohej me burrin e saj dhe një milion pakica të tjera etnike të mbyllur në kampe internimi - shpesh për faktin se kishin shumë fëmijë.

"Për të parandaluar që njerëzit të kenë fëmijë është e gabuar," tha Omirzakh, i cili hyri në borxhe për të rrëmbyer së bashku paratë dhe më vonë u arratis në Kazakistan. "Ata duan të na shkatërrojnë si popull".

Shkalla e lindjeve në rajonet kryesisht ujgure të Hotan dhe Kashgar u ul me më shumë se 60% nga 2015 në 2018, viti i fundit në dispozicion në statistikat e qeverisë.

Qindra-miliona dollarë që qeveria derdh në kontrollin e lindjes e kanë shndërruar Xinjiang nga një prej rajoneve me rritje më të shpejtë të Kinës në një prej rajoneve më të ngadalta në vetëm disa vjet, sipas hulumtimeve të reja të marra nga Associated Press përpara botimit nga studiuesi i Kinës Adrian Zenz.

"Kjo është pjesë e një fushate më të gjerë kontrolli për të nënshtruar ujgurët", tha Zenz, një kontraktues i pavarur me Fondacionin Memorial të Viktimave të Komunizmit në Komuna në Uashington.

Ministria e Jashtme kineze dhe qeveria e Xinjiang nuk iu përgjigjën kërkesave të shumta për koment. Sidoqoftë, Pekini ka thënë në të kaluarën se masat e reja thjesht kanë për qëllim të jenë të drejta, duke lejuar si kinezët Han, ashtu edhe pakicat etnike, të njëjtin numër të fëmijëve.

Sipas politikës së 'një fëmije' të braktisur tani nga Kina, autoritetet kishin kohë që inkurajonin, nganjëherë të detyruar, kontraceptivë, sterilizime dhe aborte ndaj Han Kinez. Por minoriteteve u lejoheshin dy fëmijë - tre nëse do të vinin nga fshati.

Kjo ndryshoi nën presidentin Xi Jinping, udhëheqësi më autoritar i Kinës në dekada. Menjëherë pasi ai erdhi në pushtet, qeveria rishikoi rregulloret e lindjes, në mënyrë që kinezët Han të Xinjiang të mund të kishin dy ose tre fëmijë, ashtu si pakicat.

Ndërsa janë të barabartë në letër, në praktikë Han kinezë kryesisht janë kursyer nga abortet, sterilizimet, futjet në IUD dhe ndalimet për të pasur shumë fëmijë që janë të detyruar në etnitete të tjera të Xinjiang, tregojnë intervistat dhe të dhënat. Disa myslimanë ruralë, si Omirzakh, u ndëshkuan edhe për lejimin e tre fëmijëve me ligj.

Pesëmbëdhjetë ujgurë dhe kazakë i thanë AP-së se dinin njerëz të internuar ose të burgosur për të pasur shumë fëmijë. Shumë prej tyre morën vite, madje edhe dekada burg.

Pasi në kampet e paraburgimit, gratë i nënshtrohen IUD-ve të detyruara dhe ato që duket se janë të shtënat për parandalimin e shtatzënisë, intervistat dhe tregojnë të dhënat.

Një ish-i paraburgosur, Tursunay Ziyawudun, tha që ajo ishte injektuar derisa ajo ndaloi të mbante periudhën e saj dhe u godit në mënyrë të përsëritur në barkun e poshtëm gjatë marrjes në pyetje. Tani ajo nuk mund të ketë fëmijë dhe shpesh dyfishohet në dhimbje, duke gjakderdhur nga barku i saj.

Ziyawudun tha që gratë në kampin e saj ishin bërë që t'i nënshtroheshin provimeve të gjinekologjisë dhe të merrnin IUD, dhe "mësuesi" i tyre u tha atyre se ata do të përballen me aborte nëse gjenden shtatzënë.

Në vitin 2014, vetëm mbi 200,000 IUD u futën në Xinjiang. Deri në vitin 2018, kjo kërceu më shumë se 60 për qind në afro 330,000 IUD. Në të njëjtën kohë, përdorimi i IUD ra ndjeshëm diku tjetër në Kinë, pasi shumë gra filluan të hiqnin pajisjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat