16 të vdekur si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm në Japoni - Bota Sot
16 të vdekur si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm në Japoni

Azia

16 të vdekur si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm në Japoni

Më: 5 korrik 2020 Në ora: 09:00
Ilustrim

Si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm në ishullin jugor Kyushu të Japonisë, 16 persona kanë humbur jetën.

Televizioni publik NHK ka njoftuar se moti pritet të përkeqësohet edhe më tej gjatë mbrëmjes, shkruan Reuters.

Të reshurat e mëdha të shiut kanë shkaktuar përmbysje dhe rrëshqitje të dheut. Përveç të vdekurve, edhe 13 persona tjerë ndodhen të zhdukur.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të qëndrojë vigjilentë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat