Shkon në 18 numri i viktimave të aeroplanit të rrëzuar në Indi - Bota Sot
Shkon në 18 numri i viktimave të aeroplanit të rrëzuar në Indi

Azia

Shkon në 18 numri i viktimave të aeroplanit të rrëzuar në Indi

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 08:43
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një zyrtar i lartë i qeverisë indiane njoftoi të shtunën se ka shkuar në 18 numri i viktimave nga rrëzimi i një aeroplani të udhëtarëve në Kerala, ndërsa 16 pasagjerë kanë pësuar lëndime të rënda.

Aeroplani i kompanisë “Air India Express”, me të cilin po riatdhesoheshin indianët e bllokuar në Dubai për shkak të pandemisë së koronavirusit, nuk arriti të ndalej në pistën e aeroportit Calicut për shkak të reshjeve të mëdha të shiut.

Ky ishte aksidenti më i rëndë ajror që ka ndodhur në Indi që nga viti 2010. Në aeroplanin e rrëzuar ndodheshin gjithsej 190 persona, shkruan Reuters.

Një zyrtar i lartë i rajonit Kerala tha se në aksident kanë mbetur të vdekur piloti dhe ndihmësi i tij, ndërsa të gjithë pasagjerët e lënduar janë dërguar në spitale të ndryshme, ku gjithashtu po testohen për Covid-19.

Ministri i Aviacionit Civil, Hardeep Sing Puri, tha se autoritetet ia dolën ta shpëtonin shumicën e pasagjerëve për shkak se aeroplani nuk mori zjarr.

Në vitin 2010, një aeroplan tjetër i po kësaj kompanie kishe dalë nga pista në Mangalore dhe kishte rrëshqitur poshtë një kodre, duke lënë të vdekur 158 persona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat