Rriten rastet e reja me Covid-19, Hong Kongu mbyll shkollat fillore!

Azia

Rriten rastet e reja me Covid-19, Hong Kongu mbyll shkollat fillore!

Më: 20 nëntor 2020 Në ora: 13:08
Ilustrim

Autoritetet e Hong Kong-ut sot njoftuan mbylljen e shkollave fillore për dy javë duke filluar nga java e ardhshme në prag të rritjes së rasteve të koronavirusit, njoftuan mediat lokale.

Sekretarja e Shëndetësisë, Sophia Chan tha se të gjitha klasat nga e para deri në të tretën të shkollës fillore do të mbyllen për dy javë, njoftoi Radio Televizioni Hong Kong.

Javën e kaluar, qeveria e qytetit urdhëroi gjithashtu mbylljen e kopshteve për dy javë për shkak të shpërthimit të infeksionit.

“Është shqetësuese që masat e ndryshme të kontrollit të infeksionit në vend nuk arritën të parandalonin shpërthimet dhe kjo nuk është paralajmërim i mirë për valën e re të infeksioneve të COVID-19”, citoi të ketë thënë Chan.

“Meqenëse rrugët e transmetimit të infeksioneve të traktit të sipërm respirator dhe COVID-19 janë të ngjashme, nëse COVID-19 përhapet në shkolla, rreziku që paraqet për komunitetin është shumë i madh”, shtoi ajo.

Sekretarja e Shëndetësisë paralajmëroi se situata po përkeqësohet me shpejtësi në vend dhe u bëri thirrje njerëzve të jenë tepër vigjilentë dhe të shmangin mbledhjet e panevojshme. Sipas Chan, autoritetet do të vlerësojnë situatën më vonë nëse mbyllja duhet të zgjatet. Sot, autoritetet e qytetit raportuan 26 raste të reja, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 5.491.

Deri më tani në Hong Kong, 108 persona kanë humbur jetën ndërsa 5.233 janë shëruar nga koronavirusi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat