Princesha e Japonisë zgjedh dashurinë në vend të titullit mbretëror

Azia

Princesha e Japonisë zgjedh dashurinë në vend të titullit mbretëror

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 16:17
Princesha Mako

Princesha Mako e Japonisë, ka hequr dorë nga titulli i saj mbretëror për t'u martuar me të dashurin e saj, i cili është një njeri i zakonshëm. Në lidhje me këtë ngjarje opinioni publik ka reaguar ashpër.

Mako, 30 vjeç, vajza më e madhe e princit Fumihito dhe mbesa e perandorit në fuqi Naruhito, u martua me të dashurin, të cilin e njohu në universitetit, Kei Komuro.

Ligjet strikte të trashëgimisë në Japoni, i ndalojnë gratë të ngjiten në Fronin e Krizantemës dhe i detyrojnë ato të heqin dorë nga titujt e tyre, nëse martohen me njerëz të zakonshëm.

Ceremonia, e cila u prit me protesta, u mbajt me dyer të mbyllura pa asnjë madhështi nga traditat mbretërore japoneze.

Dasma e Makos ishte një ceremoni shumë e thjesht. Princesha, e veshur  me një fustan blu me një tufë lule të bardha, u dha lamtumirën prindërve të saj, përpara se të ndante një përqafim me motrën Kako, 26 vjeç.

Duke lexuar një deklaratë të përgatitur, Mako mbrojti vendimin e saj për t'u martuar, duke e përshkruar Kein si "të pazëvendësueshëm" dhe duke thënë "martesa jonë është një hap i domosdoshëm që ne të jemi në gjendje të mbrojmë zemrat tona".

Ajo gjithashtu kritikoi lajmet e shkruara gjatë fejesës së tyre, të cilat i akuzoi për përhapjen e informacionit të rremë dhe 'thashethemeve të njëanshme'. Familja mbretërore më parë zbuloi se ajo vuante nga çrregullime të ankthit, por princesha e mohoi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat