Të paktën 25 të vdekur shkaku i temperaturave të larta në Indi

Azia

Të paktën 25 të vdekur shkaku i temperaturave të larta në Indi

Më: 3 maj 2022 Në ora: 17:32
Foto ilustrim

Shteti indian i Maharashtras ka regjistruar 25 vdekje shkaku i temperaturave të larta që nga fundi i muajit mars.

Ky është numri më i madh i viktimave në pesë vitet e fundit pasi që temperaturat në këtë vend arritën shifrat prej 40 gradë Celsius.

Duke qenë se reshjet nuk priten deri në muajin e ardhshëm dhe se ndërprerjet e energjisë elektrike po bëhen më të shpeshta në disa pjesë të Indisë, edhe familjet që mund të përballojnë kondicionerët do të kenë probleme në javët e ardhshme.

Shumica e vdekjeve kanë ndodhur në zonat rurale të shtetit më të pasur indian, raporton reuters.

India është prodhuesi i dytë më i madh i grurit në botë, por vapa do të zvogëlojë të korrat e këtij viti, pas pesë vitesh radhazi të korrjeve rekorde.

Me rritjen e kërkesës për energji elektrike, rritet edhe mungesa e qymyrit.

India regjistroi marsin më të ngrohtë në më shumë se një shekull, ku temperatura maksimale ka qenë 33.1 gradë Celsius, e cila është pothuajse 1.86 gradë mbi normalen, sipas Departamentit Meteorologjik Indian, dhe në shumë pjesë të veriut, perëndimit dhe lindjes temperaturat arritën në 40 gradë Celsius muajin e kaluar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat