Shpërthen vullkani në Indonezi dhe paralajmërohet cunami në Japoni

Azia

Shpërthen vullkani në Indonezi dhe paralajmërohet cunami në Japoni

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 08:54
Foto ilustrim

Gjendja e alarmit të lartë është shpallur në ishullin indonezia.

Pasi ka shpërthyer vullkani Semeru, me retë e hirit që arrijnë pothuajse dy kilometra në atmosferë. Nga ky shpërthim është paralajmëruar edhe një cunami në Japoni.

Qendra për Vullkanologjinë dhe Zbutjen e Fatkeqësive Gjeologjike "ka rritur statusin e rrezikut të malit Semeru nga niveli tre në nivelin e katërt (niveli më i lartë)". 

"Kjo do të thotë se popullsia është e kërcënuar dhe se aktiviteti i vullkanit është intensifikuar," tha zëdhënësja e Qendrës Hendra Gunaëan për Kompas TV./ANSA/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat