Kina ndryshon politikën, çiftet lejohet të kenë sa fëmijë të duan

Azia

Kina ndryshon politikën, çiftet lejohet të kenë sa fëmijë të duan

Më: 30 janar 2023 Në ora: 23:26
Foto ilustrim

Çiftet në provincën Sichuan në Kinë do të lejohet të kenë fëmijë sa të dëshirojnë. Kjo lëvizje vjen si pasojë e përpjekjeve të vendit kundër uljes së popullsisë.

Vitin e kaluar, për herë të parë në 60 vite, popullsia e Kinës ra. Për dekada të tëra, vendi ndoqi politikën “një fëmijë”. Në vitin 2021 kjo politikë u rrit kombëtarisht për çiftet e martuara të cilët mund të kenë deri në 3 fëmijë.

Si pasojë e ndryshimit të politikës në Sichuan, edhe individët e pamartuar do të jenë në gjendje tashmë që të rrisin fëmijë. Më herët, kishte një ndalim që femrat beqare të kryenin një lindje.

Në vitin 2016, Kina hoqi politikën e saj të diskutueshme për një fëmijë, e cila u prezantua në vitin 1979. Familjet që thyenin rregullat u gjobitën dhe në disa raste, humbën edhe vendet e punës. Në një kulturë, ku historikisht preferohej të lindnin djem, politika çoi në abortime të shumta.

Por ndryshimet që nisën në vitin 2016 dështuan që të ndalonin uljen e shkallës së lindshmërisë. Për herë të parë vitin e kaluar, vdekjet kaluan numrin e lindjeve.

Tashmë me ligjin e ri, nuk do të ketë një limit mbi numrin e fëmijëve që mund të duan çiftet në Sichuan. Kjo provincë ndodhet në jugperëndim të vendit dhe ka 80 milionë banorë.

Presidenti kinez Xi Jingping e ka bërë rritjen e normës së lindshmërisë një prioritet. Qeveria ka ofruar lehtësime tatimore dhe kujdes më të mirë shëndetësor për nënën për të ndryshuar ose ngadalësuar rënien e lindshmërisë.

Ulje të lindshmërisë po përjetojnë edhe vende të tjera fqinje të Kinës, siç është Japonia. Kryeministri i Japonisë thotë se si rezultat i kësaj, vendi i tij është në prag të mos funksionimit të shoqërisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat