Kina dërgon anijen ushtarake pranë Japonisë - Bota Sot
Kina dërgon anijen ushtarake pranë Japonisë

Azia

E martë, 16 tetor 2018

Kina dërgon anijen ushtarake pranë Japonisë

Nga: B.S Më: 28 janar 2018 Në ora: 10:05
Kina po kërkon që Ishujt Senkaku të jenë nën kontrollin e saj

Kina ka rritur presionin mbi Japoninë pasi dërgimit të anijes luftarake në ishujt e diskutueshëm në Detin e Kinës Jugore, shkruan “Daily star”, përcjell “Bota sot”.

Tensionet janë të përqendruara në Ishujt Senkaku të pabanuara, por strategjike, të cilat kontrollohen nga Japonia.

Pekini ka kërkuar prej kohësh që ishujt të vijnë nën kontrollin e saj - duke krijuar skenën për një përplasje masive midis superfuqive aziatike.

Marrëdhëniet midis Japonisë dhe Kinës u përkeqësuan në vitin 2012 kur Tokio "nacionalizoi" ishujt.

Tensionet u rritën më tej mbi planet e Japonisë për të hapur një ekspozitë që theksonte të drejtat e saj për ishujt.

Zack Cooper, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, pretendon se Kina është e kujdesshme për të nisur një sulmi të madh ndaj Japonisë për shkak të aleancës ushtarake të Tokios me Uashingtonin.

"Po të mos ekzistonte aleanca SHBA-Japoni, kinezët do të nisnin një sulm të tillë”.

"Të dy vendet e dinë se duke pasur parasysh shkallën dhe ritmin e modernizimit ushtarak të Kinës, është vetëm një çështje kohe para se Kina të jetë në gjendje të dalë nga Japonia në shumicën e fushave të konkurrencës ushtarake".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test