Avioni amerikan fluturon pranë Koresë Veriore - Bota Sot
Avioni amerikan fluturon pranë Koresë Veriore

Azia

E enjte, 18 tetor 2018

Avioni amerikan fluturon pranë Koresë Veriore

Nga: B.S Më: 2 shkurt 2018 Në ora: 16:46
Pamje nga avioni ushtarak amerikan që fluturoi mbi qiellin e Koresë Jugore

SHBA ka vendosur një aeroplan të posaçëm mbi Korenë e Jugut, pasi ajo dhe Koreja Jugore i kanë ven në gjendje gatishmërie forcat e tyre ushtarake për një përballje eventuale me Kim Jong-un.

Avionët ushtarakë u zbuluan në hapësirën ajrore të Koresë së Jugut në orën 19:30 të orës lokale.

Të njohur si C-146, këta avionë kanë ngjyrë të profilit të ulët për të mbajtur sekret misionet e tyre ushtarake.

Ata janë të vendosur në të gjithë botën për të siguruar mbështetje logjistike për trupat tokësore.

Kjo vjen pasi Pentagoni përpiloi plane për të dërguar më shumë ushtarë të forcave speciale në gadishullin Korean.

Më shumë se 1 mijë ushtarë rezervistë amerikanë po përgatiten gjithashtu të lëvizin jashtë shtetit me Lojërat Olimpike Dimërore të vendosura për tu nisur në Korenë e Jugut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test