Grupi rebel sirian i lidhur me al-Kaidën merr përgjegjësinë për rrëzimin avionit rus - Bota Sot
Grupi rebel sirian i lidhur me al-Kaidën merr përgjegjësinë për rrëzimin avionit rus

Azia

E mërkurë, 17 tetor 2018

Grupi rebel sirian i lidhur me al-Kaidën merr përgjegjësinë për rrëzimin avionit rus

Më: 5 shkurt 2018 Në ora: 06:23
Ilustrim

Një grup rebel sirian i lidhur me al-Kaidën mori përgjegjësinë për rrëzimin e një avioni rus pranë qytetit Saraqeb të mbajtur nga rebelët në Siri.

Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi rrëzimin e avionit dhe tha se piloti u vra nga rebelët pas parashutimit në tokë.

Vëzhguesit sirianë dhe Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me seli në Britani thanë se piloti po drejtonte një avion rus të tipit Su-25, i projektuar për fluturime në lartësi të ulët, për të mbështetur trupat tokësore, kur avioni u dëmtua. Dëshmitarë të shumtë në tokë thonë se piloti u vra pasi hapi zjarr mbi rebelët që u përpoqën ta kapnin.

Grupi rebel Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) mori përgjegjësinë dhe postoi video të rrënojave të avionit në agjencinë e lajmeve Ebaa./voa

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test