Ambasada e Guatemalës do të zhvendoset në Jerusalem - Bota Sot
Ambasada e Guatemalës do të zhvendoset në Jerusalem

Azia

Ambasada e Guatemalës do të zhvendoset në Jerusalem

Më: 5 mars 2018 Në ora: 16:41
Ilustrim

Presidenti i Guatemalës, Jimmy Morales ka thënë se ambasada e këtij vendi që gjendet në Tel Aviv, do të zhvendoset në Jerusalem të Izraelit, në maj të këtij viti.

Morales, një aleat i ngushtë i presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump, tha në një konferencë në Uashington se"unë do të doja të falënderoja presidentin Trump që udhëhoqi rrugën. Vendimi i tij na ka inkurajuar të bëjmë atë që është e drejtë".

Trump zemëroi botën arabe, aleatët dhe kundërshtarët kur njoftoi se Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Palestinezët, ndërkaq, e konsiderojnë Jerusalemin kryeqytet të shtetit të tyre të ardhshëm. Izraeli ka aneksuar Jerusalemin Lindor dhe e ka shpallur kryeqytet, një lëvizje kjo që kurrë nuk është pranuar nga komuniteti ndërkombëtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test