UNICEF: Ferri ka zbritur në Guta - Bota Sot
UNICEF: Ferri ka zbritur në Guta

Azia

UNICEF: Ferri ka zbritur në Guta

Më: 8 mars 2018 Në ora: 23:51
Ilustrim

Drejtoresha e UNICEF-it, Henrietta Fore tha sot se periferia e Damaskut, Guta Lindja, është bërë "ferr në Tokë për fëmijët” dhe kërkohet asistencë urgjente.

"Bombardimi është i vazhdueshëm, dhuna po shtohet dhe kjo do të thotë se fëmijët do ta shohin gjithë këtë dhunë dhe vdekje. Tani nuk ka ujë dhe ushqim, do të ketë edhe sëmundje", alarmoi Fore.

Guta Lindore është shndërruar në vendin më të bombarduar në botë, ku i tërë qyteti është shndërruar në gërmadha. Nga sulmet e regjimit të Sirisë dhe aleatëve të saj, kanë humbur jetën qindra fëmijë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test