Ushtria siriane e ndan Gutan Lindore në tri pjesë - Bota Sot
Ushtria siriane e ndan Gutan Lindore në tri pjesë

Azia

Ushtria siriane e ndan Gutan Lindore në tri pjesë

Më: 10 mars 2018 Në ora: 20:19
Pamje të shkatërrimit të Gutas Lindore në Siri, foto nga arkivi

Ushtria siriane ka bërë përparim të dukshëm në përpjekjet e saj për të marrë kontrollin në Gutan Lindore, është thënë në disa raporte, transmeton BBC.

Trupat kanë marrë në kontrollë Duman, e cila përbën pjesën më të madhe të rajonit dhe kanë izoluar një pjesë tjetër, ka njoftuar Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Ky përparim në luftime mund të ndajë rajonin në tri pjesë.

Qeveria siriane ka nisur një ofensivë madhore muajin e kaluar për të rimarrë Gutan Lindore, e cila gjendet afër kryeqytetit, Damask.

Që nga ajo kohë ata kanë raportuar se kanë marrë kontrollin e gjysmës së rajonit.

Në këto luftime më shumë se 900 civilë kanë vdekur.

Kombet e Bashkuara i kanë cilësuar bombardimet si të “papranueshme”, duke i barazuar me “ndëshkim kolektiv të civilëve”.

Ushtria është akuzuar se ka pasur cak civilët, derisa kjo e fundit ka thënë se është duke tentuar të lirojë rajonin nga rebelët, të cilëve iu referohet si terroristë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test