Arrestohet ylli i veshjeve islamike - Bota Sot
Arrestohet ylli i veshjeve islamike

Azia

E shtunë, 20 tetor 2018

Arrestohet ylli i veshjeve islamike

Më: 31 maj 2018 Në ora: 23:59
Anniesa Hasibuan

Anniesa Hasibuan, dizajnerja më e famshme islame e Indonezisë, e bëri atë të jetonte në kryqëzimin e besimit dhe tregtisë. Rënia e saj erdhi në të njëjtën udhëkryq.

Të mërkurën, Hasibuan, e cila debutoi në Javën e Modës të Nju Jorkut në 2016 me modele të veshur me shami koke, u dënua me 18 vjet burg për mashtrimin e dhjetëra mijëra pelegrinëve indonezianë që shpresonin të udhëtonin në Mekë. Ajo gjithashtu u dënua për pastrim parash.

Me bashkëshortin e saj, Andika SurachmanHasibuan, 31 vjeçare, kishte një agjensi turistike të dedikuar për turizmin e paketave fetare. Prokurorët thanë se agjencia First Travel humbi afro 65 milionë dollarë nga më shumë se 63,000 vetë duke premtuar se do t'i dërgonte në turne të shenjtë në Arabinë Saudite pasi secila prej tyre paguante një tarifë të prerë prej $ 1,000 përpara. Udhëtimet kurrë nuk kanë ndodhur.

Surachman u dënua me 20 vjet burg në të njëjtën Gjykatë e Qarkut Depok në West Java ku Hasibuan u dënua. Ajo u paraqit në gjykatë në një shall të ashpër të kokës së zezë dhe bluzë të bardhë të bardhë, një dallim nga stilet e mrekullueshme që ajo kishte projektuar. Motra e saj më e vogël, Siti Nuraida Hasibuan, e cila shërbeu si drejtor i financave të First Travel, iu dha një dënim 15-vjeçar këtë muaj, raporton New York Times.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test