Forcat izraelite ia hedhin në fytyrë bombolën e gazit, palestinezi lufton për jetë - Bota Sot
Forcat izraelite ia hedhin në fytyrë bombolën e gazit, palestinezi lufton për jetë

Azia

E martë, 23 tetor 2018

Forcat izraelite ia hedhin në fytyrë bombolën e gazit, palestinezi lufton për jetë

Më: 8 qershor 2018 Në ora: 23:40
Forcat izraelite ia hedhin në fytyrë bombolën e gazit, palestinezi lufton për jetë

Tre palestinezë janë vrarë nga zjarri që shpërndan forcat izraelite gjatë një përleshje me popullsinë civile në kufirin e Gazës, të cilët po protestonin, duke tentuar ti djegin tokat bujqësore të shtetit izraelit.Por lajmet botërore janë vërshuar me gjendjen e një demonstruesi, të cilit në mënyrë çnjerëzore, forcat ia përplasën në fytyrë një kazan të gazit lotsjellës.Pamja e këtij demonstruesi ka tmerruar të gjithë.

Krejt përleshja ndodhi pasi disa të ashtuquajtur balonë fluturues me gaz lotsjellës u lëshuan nga “qielli’ mbi pikën kufitare në Gaza, palestinezët po festonin Ditën e Jerusalemit.

Mijëra protestues u mblodhën përgjatë rrethimit mes Gazës dhe Izraelit për protesta të premten

Demonstruesit palestinezë fluturuan mbi kullën e zjarrit për të djegur fusha në anën izraelite.
Forcat e armatosura izraelite u përgjigjën duke qëlluar me gaz lotsjellës në turma, duke përfshirë edhe nga dronët nga lart.
Një njeri palestinez u godit në fytyrë nga një kuti me gaz, duke lënë tym të derdhur nga goja e tijNjë palestinez po lufton për jetën e tij në një spital në Gaza, pasi u godit në fytyrë nga një kuti me gaz lotsjellës që u lëshua nga forcat izraelite.
Pompola e plotë e gazit, që u hodh nga një ushtar në anën izraelite të kufirit, e goditi Haitham Abu Sabla në fytyrë, i cili ishte pjesë e protestës në lindje të qytetit të Khan Younis.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test