Konfirmohet përdorimi i armëve kimike në Siri - Bota Sot
Konfirmohet përdorimi i armëve kimike në Siri

Azia

Konfirmohet përdorimi i armëve kimike në Siri

Më: 13 qershor 2018 Në ora: 19:10
Ilustrim

Organizata për ndalimin e përdorimit të armëve kimike (IAEA) tha se analiza konfirmoi se sarin dhe klori janë përdorur në sulmet në Siri veriore.

IAEA raportoi se sarin ishte përdorur në jug të qytetit të Ltmena në provincën Hama më 24 mars të vitit të kaluar, transmeton Reuters.

U konstatua se "klori u përdor më së shumti si një armë kimike në spitalin në Ltamena dhe zonën përreth më 25 mars të vitit të kaluar", thuhet në deklaratën e IAEA-s.

Kjo bëhet në bazë të provave të dëshmive dhe testimit të mostrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test