Të paktën 30 trupa të sigurisë afgane vriten nga talibanët - Bota Sot
Të paktën 30 trupa të sigurisë afgane vriten nga talibanët

Azia

Të paktën 30 trupa të sigurisë afgane vriten nga talibanët

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 09:51
Trupat e sigurisë afgane, ilustrim.

Një sulm i talibanëve në provincën afgane, Baghlan ka lënë të vdekur të paktën 30 ushtarë dhe zyrtarë policorë, kanë njoftuar zyrtarë të provincës.

Udhëheqësi i Këshillit të provincës, Mohammad Safdar Mohseni, ka thënë më 14 gusht, se militantët u kanë vënë zjarrin dy pikave të kontrollit, pas një tjetër sulmi që ka ndodhur një natë më parë në distriktin, Baghlan-e Markazi.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, ka marrë përgjegjësinë për sulmin, në një varg sulmesh që kanë lënë të vdekur dhjetëra anëtarë të sigurisë afgane në ditët e fundit në gjithë Afganistanin.

Qeveria e Afganistanit, ndonëse e mbështetur nga Perëndimi është përballur me talibanët dhe grupe tjera militante, prej tërheqjes së numrit më të madh të trupave të NATO-s më 2014.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...