Tërmeti në Iran, 2 të vdekur dhe 200 të plagosur - Bota Sot
Tërmeti në Iran, 2 të vdekur dhe 200 të plagosur

Azia

Tërmeti në Iran, 2 të vdekur dhe 200 të plagosur

Më: 26 gusht 2018 Në ora: 14:59
Foto ilustrim

Një tërmet me magnitudë 6.0 ballë i regjistruar nga Instituti USGS tronditi sot në orët e para të mëngjesit pjesën perëndimore të Iranit, sipas një bilanci paraprak raportohen dy të vdekur dhe 241 të plagosur.

”Lëkundja e tokës u regjistrua në një thellësi të vogël rreth 26 kilometra në jugperëndim të qytetit Javanroud, në provincën Kermanshah”, njoftoi USGS-ja, instituti amerikan i gjeologjisë.

Kjo provincë u trondit vitin e kaluar nga një tërmet shkatërrues, ku u shënuan qindra të vdekur dhe mijëra të plagosur.

Shefi i departamentit të urgjencës pranë Universitetit të Shkencave Mjekësore të Kermanshah deklaroi sot për agjencinë zyrtare të lajmeve ”Irna” se tërmeti ka shkaktuar dy viktima dhe 241 të plagosur, gjashtë në gjendje kritike për jetën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...