Mbi 5.000 të zhdukur nga tërmeti në Indonezi - Bota Sot
Mbi 5.000 të zhdukur nga tërmeti në Indonezi

Azia

Mbi 5.000 të zhdukur nga tërmeti në Indonezi

Më: 7 tetor 2018 Në ora: 16:34
Indonezi

Më shumë se 5 mijë persona dyshohen të zhdukur në dy nga zonat më të prekura në Palu, zonë e ishullit indonezian të Sulavesit të goditur nga një tërmet i fuqishëm i ndjekur nga një cunami, njoftoi sot një zëdhënës i agjencisë së menaxhimit të katastrofave.

Sutopo Purwo Nugroho shpjegoi para gazetarëve se këto shifra bazohen në vlerësimet e bëra nga krerët e fshatrave Petobo dhe Balaroa, zona të shkatërruara nga katastrofa e dyfishtë që ndodhi më 28 shtator në një zonë ku jetojnë 350.000 banorë dhe ku kërkimet për të zhdukur do të vazhdojnë deri më 11 tetor.

Pas kësaj date ata do të konsiderohen të vdekur. Deri tani janë gjetur 1.763 trupa sipas bilancit të fundit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...