Izraeli plagos 32 palestinezë gjatë protestave - Bota Sot
Izraeli plagos 32 palestinezë gjatë protestave

Azia

Izraeli plagos 32 palestinezë gjatë protestave

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 20:45
Ilustrim

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se ushtarët izraelitë plagosën 32 palestinezë gjatë një proteste masive pranë kufirit izraelit në Rripin e Gazës.

Palestinezët hodhën goma të ndezshme përgjatë rrethimit kufitar gjatë protestave dhe forcat izraelite u përgjigjën me zjarr dhe gaz lotsjellës, njofton AP.

Agjencia kujton se grupi ekstremist Hamas, i cili është në pushtet në Gaza, ka organizuar protesta përgjatë kufirit izraelit për gjashtë muaj për shkak të bllokadës izraelite-egjiptiane të zonës.

Që nga marsi, 155 palestinezë janë vrarë gjatë protestës dhe një ushtar izraelit është vrarë në korrik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...