Pakistani hedh poshtë dënimin me vdekje për gruan e krishterë e akuzuar për blasfemi - Bota Sot
Pakistani hedh poshtë dënimin me vdekje për gruan e krishterë e akuzuar për blasfemi

Azia

Pakistani hedh poshtë dënimin me vdekje për gruan e krishterë e akuzuar për blasfemi

Më: 31 tetor 2018 Në ora: 09:03
Azia Bibi

Një gjykatë pakistaneze ka hedhur poshtë dënimin me vdekje të një gruaje të krishterë të dënuar për blasfemi, një rast që ka polarizuar gjithë vendin pakistanez.

Azia Bibi u dënua në vitin 2010 pasi u akuzua për fyerje të Profetit Muhamed në një rresht me fqinjët e saj.

Ajo gjithmonë ruajti pafajësinë e saj, por ka kaluar shumicën e tetë viteve të fundit në izolim.

Vendimi historik tashmë ka nisur protesta nga linjat e ashpra që mbështesin ligje të forta blasfemie.

Kishte një prani të rëndë policore në Gjykatën e Lartë në Islamabad, pasi shumë kishin frikë se dhuna mund të shpërthente.

Njerëzit po mblidhen gjithashtu për protesta kundër vendimit në Karachi, Lahore dhe Peshawar dhe qindra bllokuan një rrugë midis Rawalpindi dhe Islamabad, njoftoi gazeta Dawn.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...