Alarm vetëvrasjesh tek fëmijët në Japoni - Bota Sot
Alarm vetëvrasjesh tek fëmijët në Japoni

Azia

Alarm vetëvrasjesh tek fëmijët në Japoni

Më: 5 nëntor 2018 Në ora: 23:49
Japoni

Alarm vetëvrasjesh mes fëmijëve dhe adoleshentëve në Japoni, sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Arsimin për vitin fiskal 2016-2017 janë vetëvrarë plot 250 fëmijë të shkollave fillore dhe të mesme.

“Ky numër është pesë herë më i lartë se sa një vit më parë dhe më i larti që prej vitit 1986”, raporton BBC-ja.

Mes arsyeve kryesore të vetëvrasjeve janë problemet në familje, frika për të ardhmen dhe bulizmi.

Shumica e fëmijëve që kanë bërë vetëvrasje ishin nxënës të shkollave të mesme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...