Xhevdet Peci: Zoti iu marroftë...

Boksi

Xhevdet Peci: Zoti iu marroftë...

Nga: Kemajl Goca Më: 4 tetor 2020 Në ora: 15:08
Xhevdet Peci: Zoti iu marroftë...

Dje në Qendrën e Rinisë dhe të Sportit në Prishtinë, është mbajtur turneu përkujtimor në boks për trajnerin e madh, Lah Nimani!

Në palestër kanë qenë të pranishëm edhe ish boksierët  e gjeneratës së artë që dridhen ish Jugosllavinë në vitet e 70-ta dhe të 80-ta dhe Evropën, si Aziz Salihu, Xhevdet Peci, Afrim Majanci, Beqir Berisha, Shefki Bogujevci, Zahir Shabani.

Turneu është organizuar nga Federata e Boksit të Kosovës, e cila nuk e ka pa të arsyeshme që ndonjëri nga ish boksierët e gjeneratës së artë të Prishtinës apo ish nxënësit e Lah Nimanit, që ta dorëzojnë një Kupë dhe mirënjohje për më të mirin, me përjashtim të Mehmet Bogujevcit, që është sekretar i përgjithshëm I FBOXK-së.

Image

Këta i ndanë mirënjohjet

90 për qind që i dorëzuan mirënjohjet dhe Kupat, as që kanë qenë pjesë e gjeneratës së artë të Prishtinës dhe as që kanë boksuar në kohën e trajnerit të madh Lah Nimani.  Ish boksieri më i mirë që ka pasur Prishtina apo babai i boksit, që i solli pesë tituj Prishtinës, Xhevdet Peci, kritikon ashpër organizatorin e këtij turneut.

“Zoti iu marroftë! Nuk paska pas faji Nazif Gashi që nuk ka ardhur në turne”, tha Peci për gazetën kombëtare “Bota sot”. Në fakt, Peci përveç si trajner Lah Nimanin e ka pasur edhe profesor në gjimnaz.

ës dhe as që kanë boksuar në kohën e trajnerit të madh Lah Nimani.  Ish boksieri më i mirë që ka pasur Prishtina apo babai i boksit, që i solli pesë tituj Prishtinës, Xhevdet Peci, kritikon ashpër organizatorin e këtij turneut. “Zoti iu marroftë! Nuk paska pas faji Nazif Gashi që ardhur në turne”, tha Peci për gazetën kombëtare “Bota sot”. Në fakt, Peci përveç si trajner Lah Nimanin e ka pasur edhe profesor në gjimnaz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat