Shtetet e Bashkuara kërkojnë rishikim të reformës tregtare me Kinën - Bota Sot
Shtetet e Bashkuara kërkojnë rishikim të reformës tregtare me Kinën

Bota

Shtetet e Bashkuara kërkojnë rishikim të reformës tregtare me Kinën

Më: 19 janar 2019 Në ora: 10:19
Foto ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkojnë që reformat tregtare me Kinën të rishikohen në mënyrë të vazhdueshme si kusht për arritje të marrëveshjes, duke e lënë të hapur mundësinë e rikthimit të taksave në rast se Pekini e shkel marrëvshjen.

Kërcënimet e vazhdueshme për vendosje të taksave tregtare mes dy ekonomieve më të mëdha botërore do të bënte që të mos përfundojë rreziku i investimeve në biznese apo asete që janë prekur nga lufta tregtare.

Përfaqësuesit kinezë në negociata nuk kanë shprehur vullnet për rishikim të rregullt të shkëmbimeve tregtare. Administrata e presidentit Trump ka vënë taksë për mallrat kineze që t’i bëjë presion Pekinit për ndryshimin e disa rregullave për tregtinë mes dy vendeve.

Në listën e kërkesave përfshihet çështja e pronësisë intelektuale, transfereve teknologjike, prodhimeve industriale dhe pengesa tjera tregtare, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...