Protestat e dhunshme në rrugë në Haiti goditën industrinë e turizmit - Bota Sot
Protestat e dhunshme në rrugë në Haiti goditën industrinë e turizmit

Bota

Protestat e dhunshme në rrugë në Haiti goditën industrinë e turizmit

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 09:03
Foto

Me barrikada të zjarrta dhe grabitje të përhapura, 10 ditë të dhunës në rrugë në Haiti kanë varrosur të gjithë një industri turizmi që arriti të ringjallet pas një tërmeti shkatërrues në vitin 2010.

Pamje të shëmtuara dhe të dhunshme në të gjithë botën ka dërguar sërish mesazhin se ky vend i varfër i Karaibeve është politikisht i paqëndrueshëm dhe nuk ka vend për të shkuar me pushime, shkruan AFP.

Kaseta e fundit ishte evakuimi i helikopterëve javën e kaluar të turistëve kanadezë 100 të çuditshëm, të bllokuar pasi protestuesit e zemëruar kërkuan dorëheqjen e presidentit, të cilin ata akuzojnë për korrupsion.

"Kemi kaluar 12 ditë të xhehennemit, kemi arritur krizën, por sot po vuajmë nga tronditja", tha ministri i turizmit Marie-Christine Stephenson.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...