Beteja më e frikshme se kurrë më parë, 10 armët më të fuqishme sekrete në botë - Bota Sot
Beteja më e frikshme se kurrë më parë, 10 armët më të fuqishme sekrete në botë

Bota

Beteja më e frikshme se kurrë më parë, 10 armët më të fuqishme sekrete në botë

Nga: Bota sot Më: 11 mars 2019 Në ora: 12:49
Armët e fshehta ushtarake

Teknologjia ushtarake po vazhdon të përparojë me ritme të pabesueshme. Nëse i krahasoni armët e Luftës së Dytë Botërore me armët e sotme, thjeshtë e shihni se sa janë avancuar ato dhe duket se lufta është e gatshme të bëhet më e rrezikshme si kurrë më parë. Nga dronët në qiell, tanket me drone të pajisur me armë të pabesueshme e avionë të vegjël pa pilot, këtu mund të informoheni për armët e fshehta ushtarake, përcjell Bota sot.

Apokalipsi bërthamor rus 'Poseidon'

Ndoshta keni dëgjuar për armën e re të Rusisë, e cila quhej 'Status-6' ose KANYON. Njëherë u mendua se arma ishte një mashtrim derisa kërkuesit gjurmuan zhvillimin e sistemit që filloi në vitin 2008.

Image

 

Dronët rimbushës nga lazerët që mund të fluturojnë përgjithmonë

Agjencia e Avancuar e Mbrojtjes ka zhvilluar një avion të telekomanduar që ka panele diellore që janë ndërtuar në krahë dhe bateri në trup. Bateritë sigurojnë energji, por derisa ato fillojnë të shpenzohen, operatorët e dronit, kanë një rreze lazer në panelet diellore, të cilat rimbushin bateritë.

Image

Radar Giant Ionosphere-Zapping i Kinës

Kjo armë e zhvilluar nga kinezët, përshkruhet si një “radar i shpërndarjes së papërfillshme të fuqisë së lartë” dhe është menduar të kap valët e radios nga shtresa e lartësisë së Tokës me gaz të ngarkuar të quajtur jonosferë.

Image

Projekti Thor

Edhe pse ky projekt ka disa kufizime me teknologjinë tonë të tanishme, është diçka që është ende në tavolinë ... ne po flasim për një meteor të armatosur. Në vitet 1950 një studiues i operacioneve Boeing me emrin Jerry Pournelle, parashikonte një sistem armësh o me municione konvencionale apo eksplozivë kimikë, por shufra masive të falsifikuara nga metalet e rënda 'Tungsten', të cilat do të hidheshin nga lartësitë nën-orbitale.

Sistemi fantazmë detar Juliet

Image

GHOST është një anije e super avancuar sekrete që redukton fërkime byk me 1 / 900th atë të ujitjes konvencionale. Ghost përdor një anije xhiro-stabilizuese të dyfishtë-lundruese, super-frekuencë kavitacioni me shpejtësi të lartë.

Arma Dragua e detit

Image

Marina e SHBA-së dhe një kontraktor i panjohur i mbrojtjes, po punojnë për një raketë të re që shërbimi thotë se do t'u japë nëndetëseve të saj një aftësi të re "sulmuese shkatërruese" për të kapur anijet e armikut. Është quajtur Dragon Deti, por askush nuk është me të vërtetë i sigurt se çfarë është për shkak se po mbahet sekret.

Tanku dron

Image

Dronët ushtarakë janë në rritje dhe shumë prej jush janë të njohur me avionët pa pilot të Predatorëve amerikanë që janë të pajisur me sisteme të avancuara të synimeve të dhënësit dhe mund të mbajnë bomba me 500 fuçi dhe t'i lëshojnë këto armë në shënjestër me saktësi.

Tanku vrasës Quadcopter Dron

Image

Forcat e armatosura të Bjellorusisë kanë demonstruar një kuadrotik të ri që mund të mbart një raketë RPG-26 që është lëshuar nga operatori i dronit.

Perdja e Hekurt

Image

Me emrin 'Perdja e Hekurt', mund të mendoni se kjo është një armë e fshehtë ushtarake ruse, por jo. Ushtria e SHB-së po teston një sistem të dizajnuar për të mbrojtur automjetet ushtarake më të vogla se tanket nga sulmet.

Gremlins Aircraft Carriers

Ideja e një aeroplanmbajtësi që operon në ajër nuk është një ide e re. Përveç fluturimit imagjinar, Helicarrier që u shfaq në librat komik amerikan publikuar nga Marvel Comics, kjo ide nuk do të duket e pamundur. Por jo aq shpejt.

Image

Ne shpresojmë që keni shikuar videon dhe dëshirojmë të dimë se çfarë keni menduar për këto armë dhe cila ishte më e preferuara juaj./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...