Arabia Saudite ekzekuton 37 të dënuar për terrorizëm - Bota Sot
Arabia Saudite ekzekuton 37 të dënuar për terrorizëm

Bota

Arabia Saudite ekzekuton 37 të dënuar për terrorizëm

Më: 23 prill 2019 Në ora: 22:43
Ilustrim

Arabia Saudite ka ekzekutuar 37 të burgosur për shkak të lidhjeve me terrorizmin, njoftoi ministria e Brendshme.

Trupat e dy të ekzekutuarve janë shfaqur në publik për disa orë, veprim ky që nuk praktikohet shpesh në Arabinë Saudite.

Qeveria thotë se kjo mënyrë është mjet i fuqishëm parandalimi për veprime të ngjashme.

Komunikata e ministrisë së Brendshme thotë se personat e ekzekutuar kanë përvetësuar ideologji ekstremiste si dhe kanë formuar celula terroriste me qëllim të përhapjes së kaosit dhe provokimin e përçarjeve midis sekteve.

“Këta individë janë gjetur fajtorë për sulme me eksplozivë ndaj forcave të sigurisë duke lënë të vrarë një numër të pjesëtarëve si dhe bashkëpunim me organizatat armike”, thuhet në komunikatë.

Ekzekutimet që ndodhën të martën, fillimisht u miratuan nga ana e oborrit mbretëror.

Disa ditë më parë grupi militant i ashtuquajtur Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmet në një ndërtesë të forcave të sigurisë në Arabinë Saudite.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...