Wout van Aert fitoi etapën, edhe më tutje kryeson Alaphilippe - Bota Sot
Wout van Aert fitoi etapën, edhe më tutje kryeson Alaphilippe

Çiklizëm

Wout van Aert fitoi etapën, edhe më tutje kryeson Alaphilippe

Nga: Fazli Berisha Më: 15 korrik 2019 Në ora: 19:21
Çiklisti belg Wout van Aert

Çiklisti belg Wout van Aert, ka arritur të fitojë etapën e 10-të, të parën në Tour, pasi në shtegun e sheshtë Saint-Flour – Albi të gjatë 217.5 kilometra, e përshkoi për 04h49' 39''. Çiklisti francez Julian Alaphilippe kryeson me kohë të përgjithshme prej 43h 27' 15'' Julian Alaphilippe, Shpejtësia mesatare e kësaj etape ishte 43.20 kilometra/h.

Çiklisti Wout van Aert arriti fitoren e tij të parë në Tour de France në Albi, i katërti për Jumbo-Visma dhe i treti për kalorësit belgë, në fund të një faze plot ngjarje në Albi. Wout van Aert shtegun e sheshtë Saint-Flour – Albi të gjatë 217.5 kilometra , ishte më i miri, i cili përshkoi për 04h 49' 39', duke lënë në pozitën e 2-të italianin Elia Viviani dhe australianin Caleb Ewan në pozitën e tretë.

Kryesimin edhe pas etapës së 10-të e ka çiklisti francez Julian Alaphilippe me kohë 43h 27' 15'', por kampioni aktual Thomas Geraint iu ka ofruar në pozitën e dytë. Ndërsa fanellën e gjelbër e bartë sllovaku Peret Sagan 229 pikë. Fanellën e bardhë me pika të kuqe me 43 pikë e bartë belgu Tim Wellens , ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është çiklisti nga Kolumbia Egan Bernal me kohë 43h 28' 31'''.Çiklisti më agresiv i etapës u shpallë çiklisti Natnael Berhane. Kampioni aktual Thomas Geraint i është ofruar kryesuesit dhe mbase do ta ndjekë në hap.

E marta do të jetë ditë pushimi për çiklistët, të cilët do të i mbushin bateritë për të nisur garën të mërkurën për etapën e 11-të në shtegun e sheshtë Albi – Toulouse të gjatë 167 kilometra. Çiklistët nisën nga qyteti qyteti Albi me 51.153 banorë dhe një Ekonomia: qyteti terciar, administratat janë punëdhënësit e parë të qytetit. Më tërheqëse nën 100,000 qytet në jug të Francës për ekonominë e saj me më shumë se 3,000 kompani. Një grumbullim që përfiton nga dinamika e metropolit të Toulouse. Grupi St Gobain me VOA Verrerie ouvriere Albigeoise (shishe dhe riciklim), SAFRA (karroca, TGV, metros), Phodé (hulumtimi i nuhatjes), fara RAGT. Sport: 18,500 anëtarë në 155 klube, 88 disiplina. Klubet: SCA Sporting Club Albi Rugby Union, Albi Volejboll, ECLA Atletikë. Ngjarje Kulturore: Grand Prix Albi, maratona Albi (botimi 41), kampionati botëror 24 orë, kampionati francez badminton 2020. Klubet e çiklizmit: Albi Sport bike, çiklizëm ASPTT dhe CRA (Cyclo Randonneurs Albigeois). Karnaval dhe festivali i madh (Mars), Panairi i Librit të Rinisë (Mars), Festivali i Teatrit ACTHEA (prill), Pastel Nights (Qershor, Ndriçimi i ndërtesave), Festivali i Muzikës Dhune "Tons Voisins" (Korrik), Nocturnes gourmandes (korrik-gusht, provë-koncerte), Albi, Place aux artistes (korrik-gusht, 40 shfaqje të lira), Festivali Urban (shtator, kultura urbane), Salon des antiquaires Festivali (tetor), Les Œillades (nëntor, Festivali i Filmit Francez). Garuesit mbyllin garën e kësaj etape në qytetin Toulouse me 478.170 banorë me një Ekonomia: Aeronautika dhe hapësira (10,000 vende pune), Elektronikë, Bioteknologji, TI, Telekomunikacion. Airbus (aeronautikë dhe hapësirë ​​civile dhe ushtarake), ATR (aeronautikë, avionë rajonalë të transportit), Teknologjitë e transportit Hyperloop (qendra kërkimore dhe zhvillimi për udhëtime të ardhshme), Qendra Kombëtare e Météo-France. 163 qendra kërkimore dhe zhvillimi, 200 fillestarë, 3.000 kompani të TIK. Qyteti i dytë universitar në Francë (më shumë se 110 000 studentë). Turizmi (5 milion vizitorë në vit). Sport: 85,000 lojtarë të licencuar, 500 klube sportive: Rugby Stade Toulousain (19 tituj francezë, 4 kupat evropiane), Toulouse Football Club (L1), Fenix ​​Toulouse Hendboll (Divizioni 1), Toulouse Spacer (volejboll -League A) Toulouse Olympique XIII (ligë regbi), TOEC delfinët (not), Toulouse kanotazh. Ngjarje: Tour biçikletë (Prill), FilVvert (biking malore, qershor), plazhet e Toulouse (korrik-gusht, 350,000 vizitorë), Marathon Toulouse Métropole (tetor). Klubet e çiklizmit: Empalot Bike Club- TOAC çiklizmit.

Image

Festat: Printemps du rire (prill), Rose Béton: Biennial Street Art (qershor-shtator), maratonën e fjalëve (maj), Rio Loco (muzikë, qershor), Toulouse verë (korrik-gusht, Shtator), Shtator Pranvera (Art Bashkëkohor), Toulouse Organs (tetor), Marionetissimo dhe Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Fëmijëve (tetor).

Renditja pas etapës së 10-të

1. WOUT VAN AERT TEAM JUMBO - VISMA 04H 49' 39''

2. ELIA VIVIANI DECEUNINCK - QUICK - STEP 04H 49' 39''

3. CALEB EWAN LOTTO SOUDAL 04H 49' 39''

4. MICHAEL MATTHEWS TEAM SUNWEB 04H 49' 39''

5. PETER SAGAN BORA – HANSGROHE 04H 49' 39''

6. JASPER PHILIPSEN UAE TEAM EMIRATES 04H 49' 39''

7. SONNY COLBRELLI BAHRAIN – MERIDA 04H 49' 39''

8. MATTEO TRENTIN MITCHELTON - SCOTT 04H 49' 39''

9. OLIVER NAESEN AG2R LA MONDIALE 04H 49' 39''

10. GREG VAN AVERMAET CCC TEAM 04H 49' 39''

Renditja e përgjithshme

1. JULIAN ALAPHILIPPE DECEUNINCK - QUICK - STEP 43H 27' 15''

2. GERAINT THOMAS TEAM INEOS 43H 28' 27''

3. EGAN BERNAL TEAM INEOS 43H 28' 31''

4. STEVEN KRUIJSWIJK EAM JUMBO – VISMA 43H 28' 42''

5. EMANUEL BUCHMANN BORA – HANSGROHE 43H 29' 00''

6. ENRIC MAS DECEUNINCK - QUICK - STEP 43H 29' 01''

7. ADAM YATES MITCHELTON – SCOTT 43H 29' 02''

8. NAIRO QUINTANA MOVISTAR TEAM 43H 29' 19''

9. DANIEL MARTIN UAE TEAM EMIRATES 43H 29' 24''

10. GIULIO CICCONE TREK – SEGAFREDO 43H 29' 47''

Renditja e ekipeve

1. MOVISTAR TEAM 130H 45' 20''

2. TREK – SEGAFREDO 130H 46' 50''

3. BORA – HANSGROHE 131H 00' 19''

4. MITCHELTON – SCOTT 131H 00' 51''

5. AG2R LA MONDIALE 131H 04' 16''

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...