Kjo lloj diete mund t’ju vrasë - Bota Sot
Kjo lloj diete mund t’ju vrasë

Dieta

Kjo lloj diete mund t’ju vrasë

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 15:15
Ilustrim

Mbipesha përkufizohet si një gjendje në të cilën ka një sasi të tepërt të indeve yndyrore në proporcion absolut ose relativ me përbërjen e trupit.

Një sasi e tepërt e yndyrës zakonisht, por jo gjithmonë, rezulton në një rritje të peshës trupore.

Për këtë arsye, një person i dhjamosur gjithnjë e më shumë kërkon ilaçe dhe zgjedh një regjim që është shumë i rrezikshëm dhe jo vetëm që mund të rrezikojë jetën, por gjithashtu dëmton përgjithmonë organet individuale.

Një nga këto terapi të rrezikshme të obezitetit është marrja e hormoneve tiroide për të zvogëluar peshën.

Gjëndra tiroide është organi që ndodhet në pjesën e përparme të qafës dhe sekretohet nga dy hormone - tiroksina (T4) dhe triodotironina (T3), dhe është e lidhur ngushtë me funksionimin e gjëndrës së hipofizës, e cila ndodhet në kafkë.

Hormonet e gjëndrës tiroide janë të nevojshme për pothuajse të gjitha qelizat e organizmit dhe në periudhën e zhvillimit ato janë të nevojshme për funksionimin dhe zhvillimin e qelizave të trurit.

Organizmi funksionon në bazë të një sasie të përcaktuar të këtyre hormoneve, të cilat nuk duhet të jenë në sasi më të vogla ose më të mëdha sesa ato që kërkohen.

Përpjekjet për humbjen e kilogramëve të tepërt duke përdorur këto hormone janë ndalur para një kohe, për shkak të përshpejtimit të metabolizmit, por gjithashtu edhe përshpejtimit të ritmit të zemrës, gjë që mund të çojë në një infarkt akut dhe vdekje.

Prandaj, ju nuk duhet të merrni hormonin e gjëndrës tiroide për të zvogëluar peshën. Kushti i vetëm kur duhet të merret është një funksion i tiroides së reduktuar, pasi atëherë i shtohet ajo që i mungon organizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...