Jo vetëm dietë, pesë këshilla për t’u dobësuar

Dieta

Jo vetëm dietë, pesë këshilla për t’u dobësuar

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 14:29
Foto Ilustrim

Ndjekja e një diete të shëndetshme është e rëndësishme për të humbur peshë, por janë dhe disa këshilla e sugjerime që ju ndihmojnë në rrugën tuaj të dobësimit.

Pini ujë shpesh

Sidomos para vakteve, pini sasi të madhe uji pasi ju përshpejton metabolizmin gjatë një farë periudhë, rreth një orë apo një orë e gjysmë për të mbajtur një hidratim korrekt të trupit.

Vezë për mëngjes

Të përfshish vezën në mëngjes të jep ndjesinë e ngopjes për orët në vijim. Për më tepër na japin një sasi të mirë proteinash duke ndihmuar në një rënie më efikase në peshë.

Kafe dhe çaj jeshil

Kafja dhe çaji jeshil kanë mjaft antioksidantë që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit e për pasojë duke eliminuar yndyrat.

Më pak ushqime me sheqer të shtuar dhe karbohidrate të rafinuara

Nëse dëshironi të humbi peshë kufizoheni sasinë e sheqerit të shtuar, karbohidratet e rafinuara që zakonisht janë sheqernat, apo drithërat që kanë të privuara nga pjesa e tyre e fibrave. Ato rrisin nivelin e sheqerit në gjak, për pasojë me një ndjesi urie që manifestohet në formën e nepsit.

Shtoni përdorimin e erëzave

Disa erëza si speci djegës kanë përbërës që përshpejtojnë metabolizmin. Nga ana tjetër, shija e fortë e disa llojeve të bëjnë të ndjehesh e ngopur me një sasi të vogël ushqimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat