Keni shtuar peshë gjatë festave? Ja 18 gjëra praktike për të ulur kilogramët

Dieta

Keni shtuar peshë gjatë festave? Ja 18 gjëra praktike për të ulur kilogramët

Më: 4 janar 2021 Në ora: 06:48
Ilustrim

Festat e fundvitit zakonisht janë edhe periudha që shumica prej nesh shtojnë më shumë peshë. Ushqimet e shijshme dhe moti i ftohtë na çojnë drejt një regjimi të dëmshëm për shëndetin dhe si pasojë kilogramët e tepërt bëhen të vështirë për t’u hequr.

Më poshtë disa këshilla shkencore për humbjen në peshë:

1. Pini ujë, veçanërisht para vakteve.

2. Hani vezë për mëngjes.

(Nëse nuk e hani vezën, nuk ka problem. Mund ta zëvëndësoni me proteina të tjera cilësore.)

3. Pini kafe (mundësisht të zezë)

Mos e teproni me sheqerin!

4. Pini çaj jeshil.

5. Provoni “Intermittent Fasting”.

6. Provoni suplementin “Glucomannan”.

Një fibër me këtë emër, lidhet me humbjen e peshës në disa studime.

7. Ulni sasinë e sheqernave që konsumoni, hani ushqime me karbohidrate të shëndetshme.

8. Përdorni pjata më të vogla.

9. Mbani gjithmonë ushqim të shëndetshëm në shtëpi, në rast se ju merr uria. (Fruta të thata, vezë të zierë, karrota, kos etj).

10. Hani ushqime pikante.

11. Bëni ushtrime aerobike.

12. Ngrini pesha.

13. Hani më shumë ushqime që përmbajnë fibra dhe proteina.

14. Konsumoni më shumë perime dhe fruta.

15. Flini mirë.

16. Përtypuni ngadalë.

17. Jini të vetëdijshëm për çfarë dhe sa konsumoni gjatë ditës. Mbani shënim ushqimet/sasinë dhe/ose numëroni kaloritë ditore.

18. Mos mbani dieta, por hani shëndetshëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat