6 pije që duhet t'i shtoni në dietën tuaj ditore

Dieta

6 pije që duhet t'i shtoni në dietën tuaj ditore

Më: 7 janar 2021 Në ora: 12:57
Foto ilustrim

E sigurt, uji është pija më e zgjuar që mund të përdorim, por nëse dëshironi diçka më shumë, këto pije të shëndetshme do t’ju japin një nxitje të ushqyerit.

1.Çaj jeshil

Kjo pije njihet përfitimet e tij shëndetësore në vendet aziatike me shekuj. Shumë e njohin çajin jeshil si një pije të shëndetshme që hidraton dhe qetëson shpirtin, kjo pije bën edhe më mirë sesa mund ta dini.

2.Lëng shege

Lëngu i shegës është një nga pijet më ushqyese në raftet e supermarketeve. Ky lëng frutash është i mbushur me antioksidantë që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi dhe uljen e inflamacionit, i cili mund të ndihmojë në lehtësimin e disa llojeve të artritit. Gjithashtu është i pasur me vitaminë C që rrit imunitetin.

3.Lëng panxhari

Panxhari është një burim i fuqishëm i acidit folik, magnezit dhe nitrateve. Trupat tanë i shndërrojnë nitratet në oksid nitrik, i cili ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe përmirësimin e rrjedhës së gjakut.

4.Ujë me limon

Ne ju rekomandojmë ta filloni ditën tuaj me ujë me limon. Uji me limon është një forcues imunitar i fuqishëm. Vetëm 2 lugë gjelle lëng limoni të trazuar në një gotë ujë shton 14mg vitaminë C.

5.Ujë kokosi

Aroma e këtij uji tropikal është pak e diskutueshme. Disa e duan dhe disa e urrejnë atë. Por nuk ka asnjë debat për faktin se kjopije e shëndetshme mund të hidratojë trupin dhe të sigurojë një sasi të habitshme kaliumi. Kaliumi luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e një rrahje të shëndetshme të zemrës dhe rregullimin e presionit të gjakut

6.Çokollatë e nxehtë

Kush e dinte që ëmbëlsira mund të ishte ushqyese? Të gjithë kemi dëgjuar për përfitimet shëndetësore të kakaos, por kjo pije e pasur me antioksidantë është edhe më e dobishme kur përzihet me qumësht, i cili është i lartë me kalcium dhe zakonisht i fortifikuar me vitaminë D.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat