Dieta ushqyese për nënat pas lindjes së fëmijës, ja çfarë është e rëndësishme të merrni

Dieta

Dieta ushqyese për nënat pas lindjes së fëmijës, ja çfarë është e rëndësishme të merrni

Më: 2 shkurt 2021 Në ora: 16:28
Ilustrim

Për nëntë muaj, ushqimin që keni ngrënë ishte për dy veta. Por pasi të lindni, dieta juaj është po aq e rëndësishme. Ndihmoni trupin tuaj të shërohet dhe të krijon energjinë që ju duhet për t’u kujdesur për vogëlushin tuaj.

Njihni nevojat tuaja ushqyese që të mund të qëndroni të shëndetshme ndërsa rritni fëmijën tuaj shkruan WebMD.

Thuhet se pas lindjes, shumica e nënave kanë nevojë midis 1.800 dhe 2.200 kalorive çdo ditë.

Në çdo vakt, mbushni gjysmën e pjatës tuaj me fruta dhe perime. Gjysma tjetër duhet të përfshijë kokrra të tëra si orizi kafe, bukë me drithëra integrale ose tërshërë.

Mundohuni të kufizoni ushqimet e paketuara, të përpunuara dhe pijet që janë të pasura me sheqer, yndyrë të ngopur dhe gjëra e kriposura shumë.

Ju gjithashtu duhet të merrni mjaftueshëm:

– Proteina: Ushqimet si fasulet, ushqimet e detit, mishi i thatë, vezët dhe produktet e sojës janë të pasura me proteina, të cilat ndihmojnë trupin tuaj të shërohet nga lindja.

– Kalciumi: Do t’ju duhet 1.000 miligram dhe rreth tre gota të qumështit me pak yndyrë – çdo ditë.

– Hekuri: Kjo lëndë ushqyese ndihmon trupin tuaj të krijojë qeliza të reja të gjakut, gjë që është veçanërisht e rëndësishme nëse keni humbur shumë gjak gjatë lindjes.

– Mishi i kuq dhe i shpendëve janë të pasura me hekur. Pavarësisht nëse hani mish ose merrni suplemente, kërkesa ditore për gratë gjidhënse është 9 mg në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat