Cilat janë ushqimet me më pak se 120 kalori për të ndryshuar dietën?

Dieta

Cilat janë ushqimet me më pak se 120 kalori për të ndryshuar dietën?

Më: 11 prill 2021 Në ora: 09:13
Ilustrim

Jeni në dietë dhe nuk dini më se çfarë të hani për të thyer monotoninë? Këtu janë disa ushqime të shijshme me më pak se 120 kalori.

Kur ndiqni një dietë ose përpiqeni të ushqeheni shëndetshëm, rreziku është që të konsumoni gjithmonë të njëjtat gjëra. Një zakon që hap derën e mërzisë dhe rrit dëshirën për të përfshirë ushqime të ndryshme në planin tuaj të gatimit. Për fat të mirë, ka disa ushqime me pak kalori dhe me shije të pasur dhe nganjëherë problemi i vetëm është mungesa e njohurive për shumë opsione në dispozicion. Sot ne do të zbulojmë disa ushqime që, megjithëse kanë më pak se 120 kalori, janë të shkëlqyera dhe ideale një dietë me më shumë shije.

Ushqimet me më pak se 120 kalori që do të ndryshojnë dietën tuaj

Nëse dëshira për të qëndruar në formë shkon krah për krah me atë të të ngrënit me shije, mos u shqetësoni. Shpesh ka ushqime të përjashtuara që me më pak se 120 kalori mund të kënaqin qiellzën tuaj dhe të sigurojnë që të humbni peshë.

Kos grek. Le të fillojmë me këtë ushqim që vlerësohet gjithnjë e më shumë por ende nuk dihet nga të gjithë. Kosi grek, ndryshe nga kosi normal, ka një sasi më të madhe të proteinave. Kjo e bën atë një ushqim të ngopur të pasur me veti të dobishme. Një racion ka rreth 80 kalori. Në çdo rast, është e shkëlqyeshme ta shijosh vetëm ose me shtimin e frutave të freskëta dhe të thata. Padyshim, është gjithmonë mirë ta zgjedhësh në versionin pa sheqer.

Kapuçino. Nëse jeni një adhurues i kapuçinos, ka një lajm të mirë. Thjesht përgatiteni atë në shtëpi me përbërësit e duhur për të marrë një që ka më pak se 100 kalori. Në të vërtetë, befasia është se duke zgjedhur qumësht të skremuar mund të merrni një meze të lehtë të shijshme dhe të cilës mund t’i shtoni edhe një biskotë integrale.

Gjizë. E thjeshtë dhe e gjithanshme, ajo mund të konsumohet si në mëngjes ashtu edhe në vaktet kryesore. Dhe e gjitha sepse shkon mirë me çdo ushqim. Ka lloje të ndryshme përreth me pak a shumë yndyrë. Mesatarisht, një porcion nuk i kalon pothuajse kurrë 100 kalori.

Djathë parmixhano. A ju pëlqen një aperitiv dhe nuk dini si ta bëni? Një kub me rreth 25 gram djathë parmixhano ka rreth 100 kalori. E përsosur për t’u kombinuar me çaj të ftohtë pa sheqer ose lëng portokalli, gjithmonë pa sheqer. Mbase me lëngun do të tejkaloni 120 kalori, por të paktën do të keni shijuar plotësisht një moment të kohës së lirë.

Çokollatë e zezë. Çokollata është ndër ushqimet me më pak se 120 kalori. Në fakt, mjafton të zgjidhni atë të errët me mbi 75% kakao që të keni mundësi të shijoni rreth 20 gramë. Dhe e gjitha me vetëm 100 kalori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat