Shtoni këto pesë produkte të fortifikuara në dietën tuaj për të ushqyer të shëndetshëm

Dieta

Shtoni këto pesë produkte të fortifikuara në dietën tuaj për të ushqyer të shëndetshëm

Më: 5 shtator 2021 Në ora: 21:22
Foto ilustrim

Fortifikimi i ushqimit është një nga strategjitë më të thjeshta dhe më të qëndrueshme të shëndetit publik për të adresuar sfidën e mangësive të mikronutrientëve.

Ushqimet e fortifikuara gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e vitaminave dhe mineraleve të kërkuara, kur konsumohen rregullisht.

Kripë e dyfishtë e fortifikuar

Kripa e Dyfishtë e Fortifikuar (DFS) është një produkt ushqimor i përforcuar novator që jep sasi të vogla por vendimtare të jodit dhe hekurit përmes dietës së përditshme. Fortifikimi i dyfishtë i kripës me jod dhe hekur është një qasje e qëndrueshme për të luftuar çrregullimin e mungesës së jodit dhe mangësitë e hekurit.

Qumësht i fortifikuar

Qumështi është një burim i pasur me proteina me cilësi të lartë, kalcium dhe vitamina të tretshme në yndyrë A dhe D. Vitaminat A dhe D humbasin kur yndyra e qumështit hiqet gjatë përpunimit.

Vaj ushqimor i fortifikuar

Më shumë se 57 përqind e fëmijëve vuajnë nga mungesa e vitaminës A. Konsumimi i vajit ushqimor të pasuruar me vitaminë A përdoret për parandalimin e problemeve të syve si verbëria e natës dhe vitaminës D për forcimin e kockave.

Fortifikimi i orizit

Orizi forcohet me hekur, acid folik dhe vitaminë B12, ku hekuri parandalon aneminë dhe çrregullime të tjera të mungesës së hekurit. Acidi folik parandalon peshën e ulët të lindjes dhe defektet e tubit nervor te foshnjat e porsalindura, dhe vitamina B12 parandalon aneminë megaloblastike.

Fortifikimi i miellit të grurit

Fortifikimi i miellit të grurit është një tjetër strategji me kosto efektive. Forcimi i grurit me hekur, acid folik dhe vitaminë B12 do të ndihmojë në luftimin e anemisë dhe ndihmën në formimin e gjakut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat