Dietë mesdhetare në vend të “detoksit” më strikt

Dieta

Dietë mesdhetare në vend të “detoksit” më strikt

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 13:58
Foto ilustrim

Ekzistojnë regjime ushqimore të cilat thonë se një dietë me lëngje frutash e ushqime specifike ka aftësi të “detoksifikojë” trupin.

Produktet “detoks” pretendojnë se ndihmojnë në balancimin e nje stili jetese të ngarkuar, duke hequr toksinat e grumbulluara në trup.

Pike se pari, duhet thënë se trupi i njeriut ka evoluar në mënyrë të atille qe substanca të panevojshme t’i largoj vetë sa me shpejt nga trupi; kryesisht nëpërmjet melçisë, veshkave dhe zorrës se trashe. Nga ana tjetër, këto dieta e produkte nuk specifikojnë asnjehere se cilat “toksina” po shenjestrohen nga konsumi i tyre.

Nëse “detoksi” që keni ndërmend të bëni përbëhet nga një konsum i lartë i lëngjeve të frutave, do të ishit duke konsumuar një sasi të lartë sheqernash. Ndërkohë, nëse konsumohen vetëm produkte/ushqime të caktuara për t’u detoksifikuar, atëherë mund të jeni duke i privuar vetes lende ushqyese të vyera nga grupe të tëra ushqimore.

Duke qenë se largimi i substancave të panevojshme behet nga vetë trupi, ajo çka mund të bëni është të ndihmoni trupin të kryejë këto procese në mënyrë optimale, duke ndjekur një regjim ushqimor të shëndetshëm e të balancuar, si dieta mesdhetare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat