Ja pse duhet të shtoni farat e kungullit në dietën tuaj?

Dieta

Ja pse duhet të shtoni farat e kungullit në dietën tuaj?

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 00:07
Foto ilustrim

Farat e kungullit janë shumë ushqyese dhe u është dhënë etiketa e ‘superushqimit për gratë’. Trajneri, Avinash Rajapet, thotë se ato janë veçanërisht të dobishme për ata me sëmundje si PCOS (Sindroma e Vezores Polikistike).

PCOS sjell grupin e vet të kufizimeve dietike për gratë që përpiqen të mposhtin gjendjen. Si e tillë, përfshirja e farave të kungullit në dietë mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit hormonal, shkruan Indianexpres.

Përfitimet e farave të kungullit për gratë me PCOS:

Ndihmon në reduktimin e rënies së flokëve

Përmban acide yndyrore esenciale

Ndihmon në uljen e kolesterolit

Burim i mirë i magnezit

Zvogëlon rrezikun e osteoporozës tek gratë pas menopauzës

“Meqenëse janë një burim i pasur i magnezit, ato janë të shkëlqyera edhe për formimin e kockave. Përveç kësaj, ato janë një burim natyral i triptofanit, një aminoacid që ndihmon në përmirësimin e sugjeroi ai.

Si të përfshini farat e kungullit në dietën tuaj?

Ka shumë mënyra në të cilat mund të shijoni farat e kungullit. Mund t’i hani të gjalla ose të pjekura, t’i vendosni në sallatë dhe supë, ose thjesht t’i përzieni në smoothie-n tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat