Pse duhet ta përfshini supën në dietën tuaj

Dieta

Pse duhet ta përfshini supën në dietën tuaj

Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 06:40
Foto ilustrim

Supat ushqyese dhe të shëndetshme janë një nga pjatat e preferuara gjatë stinës së dimrit. Përtej kësaj, përbërësit që zgjedhim dhe mënyra se si i gatuajmë përcaktojnë vlerën e tyre kalorike dhe të përgjithshme ushqyese.

Karakteristika e tyre kryesore është përmbajtja e lartë e ujit, e cila mund të jetë deri në 60 deri në 70 përqind. Në fakt, studimet përkatëse tregojnë se konsumimi i një supe me perime si vakt i parë rrit ndjenjën e ngopjes dhe na bën të hamë 20% më pak pas vaktit.

Perimet na furnizojnë me vitamina

Shumica e supave përmbajnë shumë perime dhe për këtë arsye ofrojnë shumë fibra, të cilat janë thelbësore për funksionimin e duhur të traktit tonë gastrointestinal. Në të njëjtën kohë, ato furnizojnë trupin me shumë vitamina të tretshme në ujë, si vitamina C , vitamina të kompleksit B, minerale, elementë gjurmë dhe shumë antioksidantë.

Proteina me vlerë të lartë biologjike

Me përjashtim të supave me perime, llojet e tjera (supat e mishit, supat e pulës, supat e peshkut, me kërpudha) përmbajnë proteina me vlerë të lartë biologjike, e cila është thelbësore për funksionimin e duhur të organizmit dhe reduktimin e oreksit tonë për ushqim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat