4 rregullat dietike më të zakonshme që nuk zbatohen në të vërtetë

Dieta

4 rregullat dietike më të zakonshme që nuk zbatohen në të vërtetë

Më: 13 qershor 2022 Në ora: 07:22
Ilustrim

Shumë herë kam dëgjuar këto fraza: mos hani fruta dhe ushqime X së bashku. Pini uthull molle në mëngjes për të “detoksifikuar” trupin tuaj. Konsumimi i sheqerit do të shkaktojë një sërë sëmundjesh dhe duhet shmangur me çdo kusht. Mohim përgjegjësie: e gjithë kjo është e tepruar dhe krejtësisht e rreme.

Kur bëhet fjalë për dietën, nuk ka rregulla. Seriozisht, nuk ka rregulla. Sigurisht, ka këshilla që mund të ndiqni për ta bërë dietën tuaj të ekuilibruar dhe të kënaqshme, por përsëri nuk ka rregulla.

Ushqimi sipas çdo rregulli të rreptë, absolut ju pengon të bëni të vetmen gjë që duhet të bëni vërtet: të dëgjoni trupin tuaj. Dhe dëgjimi i trupit tuaj është ajo që ju lejon të kuptoni shenjat e urisë tuaj, të dalloni ngopjen dhe të kënaqni dëshirat tuaja.

Sa i përket rregullave të rreme të dietës, kam dëgjuar çdo gjë të çmendur që mund të mendoni. Këtu janë disa nga më të mirat që dëgjoj rregullisht dhe e vërteta e vërtetë pas tyre.

Rregulli numër 1 i dietës: Duhet të hani vetëm 1 frut në ditë. Edhhe duhet ta hani pa ushqime të tjera. Dhe nuk duhet ta hani atë gjatë natës.

E vërteta: Mund dhe është e rëndësishme të hani më shumë se 1 frut në ditë. Dhe nuk ka rregulla se si dhe kur ta hani atë. Në mënyrë ideale, sasia e rekomanduar ditore e frutave në ditë është rreth 2 racione. Një porcion frutash është i barabartë me 1 filxhan. Për shembull, 1 mollë, banane ose portokall ose 1 filxhan rrush, manaferra ose pjepër. Thënë kështu, ky është një udhëzim, jo ​​një rregull.

Ky udhëzues është krijuar për t’ju siguruar mikronutrientët që ju nevojiten, të cilat gjenden në fruta (dhe perime) të ndryshme. Nëse hani pak më shumë se kaq, nuk është vërtet një punë e madhe. Dhe nëse hani pak më pak se kaq, kjo nuk është gjithashtu një punë e madhe.

Përveç kësaj, sigurisht që nuk ka asnjë mënyrë të drejtë apo të gabuar për të ngrënë fruta. Ideja se frutat duhet ose nuk duhet të hahen me ushqime të caktuara është një mit absolut. Trupi ynë mund të tresë shumë ushqime të ndryshme – pavarësisht se si i kombinojmë ato. Nuk ka rëndësi nëse hani fruta vetëm apo me një burim proteinash, karbohidratesh apo yndyrash.

Rregulli numër 2 i dietës: Duhet të ndaloni së ngrëni në orën 19:00.

E vërteta: Duke folur se kur duhet të hani ushqime të caktuara, le të flasim për rregullin “mos ushqim gjatë natës”. Kjo është kaq e zakonshme, por pavarësisht nëse e besoni apo jo, nuk ka asnjë afat se kur duhet të ndaloni së ngrëni gjatë natës.

Këtu është përmbledhja më e shkurtër që do të keni lexuar ndonjëherë se si funksionon metabolizmi ynë: ne të gjithë kemi një ritëm metabolik në pushim. Kjo do të thotë që trupi ynë djeg një sasi të caktuar kalorish në pushim. Edhe nëse shtrihemi në shtrat gjatë gjithë ditës, trupi ynë do të vazhdojë të djegë kalori.

Jam shumë i sigurt se ky rregull vjen nga ideja që ne nuk lëvizim aq shumë gjatë natës, kështu që nuk djegim kalori. Dhe po, ndërsa ndoshta nuk po vraponi, edhe nëse jeni duke parë TV, trupi juaj ende djeg kalori. Nuk ka rëndësi nëse hani në orën 18:00, 19:00, 20:00 apo 21:00. Ushqimi që hani gjatë natës nuk do t’ju bëjë të shtoni peshë. Dhe më e rëndësishmja, nëse jeni të uritur gjatë natës, hani diçka.

E vetmja gjë që duhet të keni kujdes është të hani atë që keni ngrënë rreth 3 orë para gjumit. Kjo është për shkak se ushqimi kërkon kohë për t’u tretur, kështu që nëse hani dhe menjëherë bini në gjumë, mund të keni urth ose shqetësim në stomak.

Rregulli numër 3 i dietës: Nuk duhet të hani ëmbëlsirë çdo ditë.

E vërteta: Nëse dëshironi ëmbëlsirë çdo ditë, hani ëmbëlsirë çdo ditë. Sheqeri është aq i demonizuar në media, saqë ideja për ta ngrënë çdo ditë duket si gjëja më e keqe që mund të bëni. Por nuk është kështu.

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsirën, nëse keni dëshirë për të, hani atë. Shpesh, ngrënia e ëmbëlsirave shënon edhe fundin e një vakti për shumë njerëz. Dhe është në rregull. Nëse dëshironi ëmbëlsirë çdo ditë, por ndaloni së ngrëni, atëherë kjo dëshirë do të fillojë të bëhet në mënyrë të pangopur më e fortë. Shpesh do të mendoni për ëmbëlsirën dhe mundin kur të keni mundësi të konsumoni një sasi shumë të madhe në vend të një biskote ose një copë çokollate.

Por duke i lejuar vetes të keni diçka që dëshironi – si ëmbëlsirën – çdo ditë, keni shumë më tepër gjasa të ndiheni të kënaqur me një sasi më të vogël. Do të ketë disa ditë që mund të dëshironi pak më shumë, dhe kjo është gjithashtu në rregull.

Rregulli numër 4 i dietës: Duhet të kufizoni sasinë e karbohidrateve që hani sepse konsumimi i shumë karbohidrateve do t’ju bëjë të shtoni peshë.

E vërteta: Karbohidratet nuk janë armiku – ato janë në fakt një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme. Karbohidratet janë një nga 3 makronutrientët kryesorë, së bashku me proteinat dhe yndyrat dietike. Ato gjenden pothuajse në gjithçka që hamë në sasi të vogla ose të mëdha. Dhe ato janë të nevojshme.

Karbohidratet gjenden në disa nga ushqimet më ushqyese në dispozicion, të tilla si drithërat, frutat dhe perimet me niseshte si patatet, misri, fasulet dhe bizelet.

Është gjithashtu një nga burimet më të mira të fibrave në dietën tonë. Fibrat jo vetëm që na ndihmojnë të ndihemi të ngopur, por hulumtimet kanë treguar gjithashtu se fibrat ulin kolesterolin, rrisin kolesterolin HDL (ose të mirë), mbron nga sëmundjet e zemrës, rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe kontribuon në funksionimin e duhur të tretjes. Pse dëshironi t’i kufizoni ato?

Përveç kësaj, ne kemi nevojë për të paktën 130 gram karbohidrate në ditë që truri dhe trupi ynë të funksionojnë siç duhet. Kufizimi i tyre mund t’ju ndihmojë të humbni peshë në fillim, sepse ju reduktoni marrjen e përgjithshme të ushqimit, por kjo do të ndodhte me pothuajse çdo grup ushqimi. Kufizimi i karbohidrateve nuk është mënyra e duhur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat