Kjo është receta më e mirë detoks, garancia për një ditë të shëndetshme

Dieta

Kjo është receta më e mirë detoks, garancia për një ditë të shëndetshme

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 08:41
Ilustrim

Një recetë e shëndetshme për ta filluar ditën shëndetshëm. Një përzierje e cila ka vlera të jashtëzakonshme shëndetësore, por edhe e këshillueshme për detoksikimin e organizmit. Pasi ta kesh provuar, do ta falënderosh autorin.  

Këtë recetë mund ta përdorësh edhe pas një pushimi në zyrë ose pas aktivitetit sportiv.

Përbërësit (sa më shumë të mundesh, përdor përbërës organikë)

1/2 filxhan me feta luleshtrydheje

1/2 filxhan boronica (të freskëta ose të ngrira)

1/2 filxhan rukola

1/2 filxhan akull i grimcuar

1/2 filxhan kos i thjeshtë (ose i bërë vetë, aq më mirë)

1/4 filxhan qumësht sipas dëshirës (më i mirë është qumësht i arrës së kokosit, por edhe lloj tjetër)

1 lugë gjelle fara të bardha chia (më dëshirë)

1 lugë gjelle gjalpë kokosi

Përzieji të gjithë përbërësit në blender derisa të krijohet smoothie.

Kjo recetë përmban:

Kalori: 194

Yndyrë total: 9 g

Yndyrë e ngopur: 4 g

Kolesterol:  4 mg

Kripë: 67 mg

Karbohidrate: 24 g

Fibra dietike: 6 g

Sheqer: 16 g

Proteina: 8 g

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat