30 nëntori në histori - Bota Sot
30 nëntori në histori

Dokumentare

E martë, 13 nëntor 2018

30 nëntori në histori

Më: 30 nëntor 2016 Në ora: 07:38
Leka Zogu I

1782 - Britania njeh paraprakisht pavarësinë e Shteteve te Bashkuara, gjatë bisedimeve në Paris, të cilat përfunduan pas 1 viti me njohjen e plotë përfundimtare të shtetit të ri në hemisferën perëndimore.

1835 - Në Florida të shtetit Misuri lindi Samuel Langhorne Klemens - gazetar, satirist, humorist, shkrimtar i njohur.

1872 - Në Glaskow, zhvillohet ndeshja e parë ndërkombëtare e futbollit midis Skocisë dhe Anglisë. Takimi, në prani të 4 mijë spektatorëve, përfundoi 0 me 0.

1912 - Durrësi pushtohet nga trupat serbe; ushtarët futen në det me gjithë kuaj duke bërtitur "Rroftë deti serb!" Ndërkohë, Britania ndryshon mendimin që Shkodra t'i jepej Malit të zi, duke thënë se shkëputja e këtij qyteti nga Shqipëria është e pamundur.

1998 - Deutsche Bank njofton për marrëveshjen me vlerë 10 miliardë dollarë amerikanë për blerjen e Bankers Trust, duke krijuar institucionin më të madh financiar në botë.

2011 - Leka Zogu II në bazë të Statusit Mbretëror të 1928, shpallet pretendent i fronit mbretëror të shqiptarëve, pas vdekjes së babait, Leka Zogu I.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test