Merkel thotë se me kreativitet, ne mund të gjejmë zgjidhje të Irlandës së Veriut - Bota Sot
Merkel thotë se me kreativitet, ne mund të gjejmë zgjidhje të Irlandës së Veriut

Evropë

Merkel thotë se me kreativitet, ne mund të gjejmë zgjidhje të Irlandës së Veriut

Më: 4 shkurt 2019 Në ora: 12:29
Angela Merkel

Me kreativitet dhe vullnet të mirë, Britania dhe Bashkimi Evropian ende mund të zgjidhin çështjen e marrëveshjeve kufitare irlandeze pas Brexit, tha kancelarja gjermane Angela Merkel të hënën.

Duke folur në një konferencë shtypi me kryeministrin japonez Shinzo Abe në Tokio, Merkel tha se Gjermania nuk donte të shihte marrëveshjen e shkurorëzimit të Britanisë me BE-në - e ashtuquajtur Marrëveshja e Tërheqjes - rinegociuar.

"Për të zgjidhur këtë pikë ju duhet të jeni krijues dhe të dëgjoni njëri-tjetrin, dhe diskutime të tilla mund dhe duhet të zhvillohen," shtoi ajo. "Ne ende mund të përdorim kohën për të arritur një marrëveshje nëse të gjithë tregojnë vullnet të mirë".

Kryeministrja britanike Theresa May tha të dielën se do të kërkojë një "zgjidhje pragmatike" në një rrugë pa krye parlamentare mbi kushtet në të cilat Britania largohet nga Bashkimi Evropian kur ajo përpiqet të rihapë bisedimet me Brukselin.

Merkel tha: "Ne duam të bëjmë gjithçka për të shmangur asnjë marrëveshje ... pasi kjo do të rriste pasiguri".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...